prívlačové prúty
Prívlačové prúty rozdeľujeme podľa spôsobu rybolovu do niekoľkých kategórií, podľa vrhacie záťaže. Prívlačový prút si kupujeme podľa toho, na aké ryby sa chceme zamerať a kde budeme najviac chytať.Najpredávanejšie varianty dĺžky sú 2,40 a 2,70m, chytáme ak z lode alebo štýlom ultralight, môže byť dĺžka prútu ešte kratšia. Poďme sa teda pozrieť na základné rozdelenie prívlačových prútov.
ľahká prívlač
Prúty s vrhacie záťažou okolo 20g sú prispôsobené na lov s menšími až strednými nástrahami na menšie až stredné ryby. Dĺžku rybárskej udice volíme podľa toho, či ideme loviť na rieku alebo na menšie revíry. V tomto prípade nám postačí rybárske prúty dlhé 2,4m. Na väčšie vodné plochy volíme dĺžku 2,7m - 3,0m. Mali by byť vyrobené z kvalitného materiálu, najlepšie z uhlíkových vlákien (carbonu). Tieto prívlačové prúty by mali byť ľahké, presné, rýchle a dať nástrahe čo najlepšie chod.
Stredná prívlač
Najrozšírenejšie forma vláčenie. Prívlačové rybárske prúty sú viac univerzálnejšie a sú určené pre lov šťúk, zubáčov, boleňov, ostriežov či menších sumcov. K lovu môžeme použiť väčšiu trblietky, gumové nástrahy do 15cm alebo woblery, čo nám umožňuje dosiahnuť väčších úlovkov. Prúty sú pevnejšie a mali by byť vyrobené z kvalitných a ľahkých materiálov. Podľa spôsobu lovu volíme aj dĺžku rybárskej udice. Zo člna alebo belly Boat stačí dĺžka 2,4m. Pri love z brehu volíme prút s dĺžkou 2,7m. Na veľké vodné plochy môžeme zvoliť rybárske prúty s dĺžkou 3,0 m. Pre väčšiu dĺžku nahodení je odhadovaná záťaž zhruba okolo 30-40g.
ťažká prívlač
Tieto prívlačové prúty sú určené k lovu tých najväčších predátorov v našich vodách. Musí byť pevné, odolné a vydržať súboj s veľkou rybou.S týmito prúty chytáme na veľké nástrahy a lovíme ryby ako je sumec, šťuka, hlavátka.
Výber rybárskej udice by sme nemali podceňovať.V láčecí rybárske prúty na ťažkú prívlač by mali byť naddymenzované a vyrobené z kvalitných a ľahkých materiálov, čo najlacnejšie verzie občas nesplní.