CenaZnačkaštítokDĺžka prútuzáťaž

morské prúty

Morské prúty sú určené k lovu na mori a mali by byť pružné, pevné a odolné voči morskej vode. V zásade ich delíme na prúty pilkerovací (hlbinná prívlač) a na prúty vláčacie. Dĺžku volíme podľa toho, či chytáme z člna alebo z brehu. Tieto prúty sú najmä využívané rybári, ktorí mieria do Nórska.


Hard Pilk - Rybárske prúty na pilkrovanie čiže hlbinná prívlač, nemusí byť dlhé kvôli lepšej manipulácii v lodi. Volíme dĺžku max 2,4m, tvrdosť prútu volíme podľa váhy nástrahy, hĺbky mora alebo sily morského prúdu. V zásade si vyberáme z gramáže od 300g- 1000g. S týmito rybárskymi prútmi sa zameriavame na ťažšie nástrahy a zvyšujeme šancu na trofejné ryby. Rybárske prúty by mali byť z kvalitných materiálov, odolných voči slanej vode. U vyšších radov sa môžeme stretnúť s tzv. Alps sedlom, čo je kovové sedlo na rybársky navijak, ktoré vydržia maximálnu záťaž. Pilkrovací prúty by mali mať dlhšiu rukoväť pre väčšiu podporu zdolávanie rýb a ťažkých nástrah. Niektoré pilkrovací prúty disponujú na konci rukoväte tzv. X-ko, ktoré možno pohodlne zasunúť do tlmenia pásu pri love veľkých rýb.

Light Pilk- Odľahčená verzia pilkrovacích prútov - s týmito rybárskymi prútmi máte možnosť prochytat veľkú časť vodného stĺpca s ľahšími druhmi Pilker a všetkých nástrah. Prúty sú vyrobené z kvalitných materiálov, sú ľahšie a tiež prispôsobené k lovu na mori. Tvrdosť prútu býva spravidla do 300g. Dĺžku odporúčame rovnakú ako u štandardných pilkrovacích prútov teda do 2,4m.

Morské prúty vláčacie

zo brehu
Vláčacie rybárske prúty volíme v dĺžke 2,7m-3,0m, aby sme boli schopní dostať nástrahu čo najďalej do mora a prochytat tak väčšiu časť vody. Odhodový záťaž volíme podľa nástrahy az pravidlá sa pohybuje medzi 20-100g. Prúty sú osadené kvalitnými očkami a vyrobené z kvalitného blanku, ktorý spĺňa všetky požiadavky rybolovu pri mori.

Z lode
Vláčacie morské prúty volíme do 2,4m a tvrdosťou prútu 40-150g. Vláčacie prút volíme podľa cieľovej ryby. Pre príklad pri love makrel nepotrebujeme mať rovnako tvrdý prút ako pri love tresky. Vláčacie prúty sú vyrobené z kvalitných materiálov. Správnou voľbou přívlačového prútu môžete zažiť krásne zážitky pri zdolávaní rýb.

Tip
Zvýšenú pozornosť by sme mali dať starostlivosť o rybárske prúty, pretože morská voda prútom neprospieva. Po lovu je vhodné rybárske prúty prepláchnuť v sladkej vode.

 

 

 

 

 

 

 

 

Upřesniť parametre
Zoradiť:
Počet: